Живинарските фарми предупредуваат дека новите цени ќе предизвикаат недостиг на јајца во маркетите

Јајца / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Со допис до владата живинарските фарми негодуваат против мерката за намалување на цените за 10 отсто која се однесува на 25 производи, вклучително и за јајцата. Тие велат дека ова ќе ги доведе живинарските фарми на работ на егзистенцијата и ќе доведе до крахирање на домашното производство. Како основа за пресметка се земала летната цена, која според нив не е реално да остане таква до крајот на годината, што ќе доведе до намалување на бројот на кокошки и бројот на јајца на рафтовите. Одговор од владата уште не добиле на нивниот допис.

Тие велат дека и во август имале загуби.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот