Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Жената што денеска е регистрирана со коронавирус како прв случај во Дебар по 50 дена отсуство на пациенти со Ковид 19 од овој град, синоќа била на Клиниката за неврологија во Скопје, поради што во изолација од оваа клиника денеска отишле тројца доктори, две сестри и четворица болничари, дознава ,,Слободен печат” од свои извори.

Информацијата ни ја потврди и директорот на Клиниката, доктор Иван Барбов.

Вчера во 1 часот на Клиниката за неврологија е донесена пациентка од Дебар со чести епилептични напади. Бидејќи нападите не се смириле а почнала да качува температура, колегите се посомневале на Ковид. Веднаш е земен брис, а прегледана е конзилијарно и од лекари од КАРИЛ. Вечерта пристигна позитивен резултат за Ковид, по што е префрлена на Инфективна клиника. Веднаш е пријавено во Институтот за јавно здравје бидејќи во овој период се смениле 3 смени и 33 вработени. Земена е епидемиолошка анкета и 11 лица со среден ризик се упатени во домашна самоизолација и активен надзор во времетраење од 14 дена, изјави за ,,Слободен печат” доктор Барбов.

Прочитајте и...  Брнабиќ: Задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија

Пациентката била примена во 1 часот по полноќ и имала температура. Тоа било индикација, на Клиниката на неврологија во Скопје, да и земат брис за испитување на Ковид 19, кој се покажал позитивен.

Вечерта откако се покажал позитивен брисот, жената била однесена на Инфективната клиника во Скопје. Веднаш било пријавено во Институтот за јавно здравје, направена била епидемиолошка анкета по што медицинските работници од Клиниката за неврологија се испратени во изолација.

Прочитај повеќе

Во Франција приведено лице, имал педофилски страници на тајни мрежи

МИА Агенција

Привршува откупот на вишни во делчевско

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирусот во светот надмина 13 милиони

Слободен печат

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Бројни случаи на кршење на изборниот молк, говор на омразата и непочитување на мерките за заштита од коронавирусот

Слободен печат

Во Малешевијата два активни случаи со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

Слободен печат

Столтенберг: НАТО треба да стане поглобален сојуз поради подемот на Кина

Слободен печат

ОН предупредува: Речиси 690 милиони луѓе во светот се гладни

Слободен печат

Гласаат инфицираните со коронавирусот и лицата во самоизолација во Охрид и Струга

Слободен печат

На денот на изборите ќе можат да се подигаат личните карти од управните служби

Слободен печат

Студија: Имунитетот на коронавирусот би можел да исчезне за неколку месеци

Слободен печат