Затвореник во САД егзекутиран на електричен стол

Американски осуденик на смрт, кој се изјаснил дека сака да умре на електричен стол, е егзекутиран доцна синоќа во американската сојузна држава Тенеси.

Смртта на Стивен Вест е прогласена во 19:27 часот, по локално време, во затворот во Нешвил, соопштија локалните власти.

Вест бил осуден на смрт поради двојно убиство пред повеќе од 30 години.

Медиумите пренесуваат дека побарал електричен стол во надеж дека така малку ќе го одложи извршувањето на казната, што се случувало претходно во вакви случаи.

Прочитајте и...  Финска: Кучињата намирисуваат ковид-19 со речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Поврзани вести

Мицкоски: Единствената порака на Заев е да не се крева паника во состојба кога имаме бројки кои покажуваат катастрофа

Слободен печат

Од понеделник граѓаните ќе можат да направат брзи тестови по цена од 1000 денари

Слободен печат

По невидената рецесија економијата на САД порасна за 33 отсто во третото тримесечје

Илинка Иљоска

Не е лошо ако ви паднат антителата за коронавирус велат британските експерти. Финтата е во мемориските клетки

Илинка Иљоска

Европа денеска надмина 10 милиони случаи на коронавирус

Слободен печат

Дизниленд во Париз од вечерва повторно ќе биде затворен

Слободен печат

Остави Коментар