ЗАПЛЕНЕТА РЕКОРДНА КОЛИЧИНА ХЕРОИН: Полициско куче откри пратка вредна 87 милиони евра во Словенија - Слободен печат

ЗАПЛЕНЕТА РЕКОРДНА КОЛИЧИНА ХЕРОИН: Полициско куче откри пратка вредна 87 милиони евра во Словенија

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на Словенија.

Пратката, чија вредност на црниот пазар се проценува на 87 милиони евра, била адресирана до компанија во Будимпешта, а ја открило полициско куче, соопшти полицијата.

Присуството на дрога во товарот, кој по скенирањето во Копер бил оценет како сомнителен, била откриена од полициско куче. Дрогата била скриена во контејнер со 437 ролни полиетиленска фолија. =

Полицијата откри 1.421 пакувања хероин, со тежина од 730 килограми, најголема количина од оваа опасна дрога била запленета во Словенија во последните 30 години.

Словенечките власти веднаш ги известиле своите унгарски колеги и тогаш било откриено дека криминална група од Унгарија го организирала транспортот на контејнер со дрога од Иран, наменета за унгарска компанија.

Анализата на дрогата откри дека станува збор за хероин со висока чистота, мешавина со 70 проценти чист хероин.

Прочитај повеќе

Деспотовски: Автопатот Кичево-Охрид сега е во далеку полоша состојбa, штетите се над 30 милиони евра

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

СЗО: Случаите на коронавирусот во Кина ќе продолжат да растат

Слободен печат

Заев: Беззаконието и криминалот мора да бидат соодветно третирани и професионално разоткриени

Слободен печат

Антикорупционерите треба да сфатат дека сите случаи не се исти и да се фокусираат само на најважните

Мирослава Бурнс

Почина извршниот директор на СЗО

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 19 =

Прочитај повеќе

Градот ќе ги тргне оградите од училиштата за да можат сите да ги посетуваат

Нова кривична за Владимир Талески

МИА Агенција

Тунберг: Барањата за промени беа целосно игнорирани од светските лидери

Слободен печат

Захариева: Бугарија ќе протера двајца руски дипломати заради шпионажа

Слободен печат

Поповска: Во моментот кога имаме високо загадување не треба профитот да биде на прво место

Слободен печат

Вучиќ – Гренел: Да се укинат таксите и повлекувањата на признавањето за Косово

Слободен печат