Заев на економски форум во Берлин и на средба со Меркел- Слободен печат

Заев на економски форум во Берлин и на средба со Меркел

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на заменик претседателот на Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, од 12 до 13 јуни ќе престојува во Берлин, СР Германија како почесен гостин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство во Берлин, и ќе земе учество на економскиот форум во организација на здружението.

Премиерот Заев на 12 јуни, на свечениот годишен прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство ќе има свое обраќање на тема „Реформите во стопанството и општеството – Патот на Северна Македонија во ЕУ“, и ќе земе учество во панел дискусијата насловена „20 години од Пактот за стабилност за ЈИЕ-перспективите за регионална соработка“.

Прочитајте и...  Магла на патниот правец Катланово – Велес

На 13 јуни, премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев ќе се сретнат со повеќе високи претставници на дел од најголемите компании на СР Германија, во рамките на работниот состанок посветен на инвестициските можности во Република Северна Македонија.

На Претседателот на Владата на Република Северна Македонија во Берлин, на вториот ден од посетата, ќе му се придружат и заменик претседателот во Владата на РСМ за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кои е предвидено да оствари средба со канцеларката на СР Германија Ангела Меркел.

Прочитај повеќе

Гори нафтен танкер во Персискиот залив (ВИДЕО)

Михаило Донев

Ахмети: Малите партии да не креираат илузии дека ќе ја победат ДУИ

Слободен печат

Трамп го нападна Болтон: Молеше за функција за која не треба потврда од Сенатот

Слободен Печат

Русија го прекина железничкиот сообраќај со Кина

МИА Агенција

Силите на САД минатата година во Авганистан фрлиле 7.423 бомби

Слободен печат

На Народната библиотека во Белград осамнаа нацистички и расистички графити

Слободен печат

Остави Коментар

9 + 20 =

Прочитај повеќе

Ден на жалост во Косово поради смртта на полицаецот Тачи

Слободен Печат

Грета поднесе пријава за да си го заштити името и движењето од комерцијална злоупотреба

Слободен печат

Трамп разговараше со Си Џинпинг за коронавирусот

Слободен печат

Како Кинезите со шифрирани пораки ја избегнуваат интернет-цензурата за коронавирусот

Слободен печат

Објавена снимка од хеликоптерот на Коби пред да сруши (ВИДЕО)

Слободен Печат

Европскиот парламент го потврди излезот на Велика Британија од ЕУ

Слободен печат