Tag : стопанство

Вести Економија Слајдер

Рафајловски: Ако албанскиот кампус бара премиер, тогаш го молам да си го плаќа данокот во државата и да ги натера гласачите да го направат истото (ВИДЕО)

Слободен печат
Моралот и етиката одамна се заминати од државата. Сетете се кога последен пат министер си дал од морална причина. Во политиката етиката е отидена по...
Вести Свет

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција
Северниот дел на Вирџинија и престолнината Вашингтон денеска започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите. Економските активности и првата фаза преостанатиот дел на Комонвелтот...
Ви Препорачуваме Колумни

Во сивата зона е сигурно, зошто сите не би преминале таму

Данела Арсовска
Еден од најголемите предизвици за регистрираните претпријатија е како да се изборат да бидат конкурентни на пазарот, a најголем проблем во постигнувањето на оваа цел...
Вести Економија

ОРМ: Третиот сет мерки позитивно ќе влијае врз стопанството

Слободен печат
Првичната оценка за третиот пакетот мерки за ублажување на штетите од пандемијата предизвикана од вирусот Ковид – 19 на Организацијата на работодавачи на Македонија е дека тие...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Загубите на македонското стопанство се мерат во 100-тици милиони евра

Слободен печат
СДСМ и натаму ја лаже и манипулира македонската јавност во врска со помошта која ја добива стопанството. Коста Петров најавуваше помош во износ на минималната...
Вести Економија

Узунов: Може да им се најде конкуренција на банките, да се вбризгуваат средства во Развојна банка и така тие под притисок да ги намалат каматите

Слободен печат
Иако пред само четири-пет месеци, економистите предвидуваа раст на економијата за 3,8 отсто, сега, дали „Економијата ќе падне или нема да падне, ќе каже ковид...
Вести Свет Слајдер

Германската влада прогнозира пад на стопанството за 6,3 отсто

Слободен печат
Германската влада очекува стопанството оваа година поради пандемијата од коронавирусот да падне 6,3 отсто, највисок од прогласувањето на сојузната република во 1949 година, пишува Зидојче...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп го потпиша четвртиот пакет помош за стопанството тежок речиси 500 милијарди долари

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот потпиша речиси 500 милијарди долари финасиска помош за стопанството преку заедми за малите компании погодени од пандемијата. Министерот за...
Вести Економија

Нелоски: Земјава ќе се спаси од вирусот но не и од беспарицата

Слободен печат
Нема бизнисмен или стопанственик којшто не е збунет или загрижен од недостатокот на конкретна мерка за помош на реалниот сектор во државата. Македонија можеби ќе се...
Вести Економија

Пакет од 200 милиони евра за поддршка на работниците, стопанството и фирмите

Слободен печат
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на својот фејсбук профил напиша дека граѓаните треба да знаат дека прво е испорачан голем пакет од 200 милиони евра...