Заев: Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани

Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Прилеп. Тој одговори на новинарско прашање дека лидерот на ДУИ Али Ахмети изјавувал дека „им се тресат нозете” на Заев и на Мицковски од неговиот предлог за премиер Албанец, а лидерот на ДПА мендух Тачи дека денеска ретерирал, но вчера изјави дека се можни меѓуетничка нетрпелиовст или војна доколку нема релевантни албански политички партии да учествуваат и во Владата и во Парламентот.

– Кампањата од луѓето прави сѐ и сешто. На шега велам, да ми се тресат нозете. СДСМ со коалицијата „Можеме” очекуваме, а е извесно возможно сами да обезбедиме мандати за формирање Влада. Но, и во такви околности ќе влеземе во коалиција за да има рамноправна застапеност во парламентарното мнозинство на сите етнички заедници кое ќе ја сочинува новата влада. Но, апсолутно никако нема да дозволиме уцени, закани, или какви било тајни преговарања. Може да се договараме за вредност, за интересот на граѓаните, за подобар живот на сите, на програмски определби, но уцени, никако, рече Заев.

Прочитајте и...  Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Според него, ова е важно за да знаат граѓаните дека не зависи ниту од Ахмети, ниту од Заев, ниту од Мицковски или Тачи, ниту од Села или, кој било во државава, туку исклучиво од граѓаните кои, како што рече, се надевам дека ќе излезат во огромен број за да дадат силен легитимитет на овие избори и на идните институции – Парламентот и Владата со што ќе го искористат своето право тие да одлучуваат.

– Граѓаните кажуваат кој ќе биде пратеник, кој ќе биде претседател на Собранието, министер или претседател на Владата. Апсолутно никој друг. Секако дека сите концепти на парламентарното мнозинство и на Владата ќе бидат мултиетнички. Тоа е нашиот концепт – Едно општество за сите. А помислата да се замине во опозиција не е лесно, тоа го чувствуваат господинот Ахмети и господинот Мицковски, рече денеска Заев во Прилеп.

Заев: Во следниот мандат обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните за подобар економски стандард (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји

МИА Агенција

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција