Заедничко чествување на Гоце Делчев е можно-вели академик Ѓорѓиев

Реакциите во јавноста и во Бугарија и во Македонија не стивнуваат по одбивањето на бугарската страна да го прифати 7 октомври како заеднички датум за чествување на Гоце Делчев.

Академик Драги Ѓоргиев, кој е на чело на македонскиот експертски тим, во изјава за „Слободен печат“ вели дека наспроти реакциите во јавноста во двете држави, простор за компромис секако дека постои. Не е исклучено тоа да биде и 4 мај, денот на загинувањето на Гоце Делчев,  датум кој и двете држави го одбележуваа засебно и досега.

– Неприфаќањето на нашиот предлог 7 октомври да биде датум за заедничко чествување е само една фаза од преговорите меѓу двете комисии. Аргументите од бугарска страна се повеќе политизирани – смета академик Ѓорѓиев, бидејќи повоениот период кога Бугарија доброволно и ги предаде посмртните останки на Гоце Делчев на Македонија тие го сметаат за комунистички, режимски и „предавнички“ на бугарските национални интереси.

Прочитајте и...  Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

– Разговорите за чествувањето на ликот и делото на Гоце Делчев не се прекинати, напротив продолжија. Ние повеќе треба да се концентрираме на тоа зошто денес е важен Гоце Делчев за нас и за нив. Зошто ние го славиме, зошто тие го слават, и да најдеме решение. Секое наметнување на исклучив став од која било страна и чувство на триумф на едниот над другиот, дека едниот го победил другиот, е апсолутно деструктивно за работата на комисиите – вели за „Слободен печат“, академик Ѓорѓиев.

 

Прочитај повеќе

Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

Слободен печат

Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Слободен печат

Индија ја стигна Италија по бројот на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Г-20 издвои повеќе од 21 милијарда долари за борба против коронавирусот

Слободен печат

Минеаполис донесе забрана за задушување на лице за време на приведување

Слободен печат

Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат