3 C
Скопје

Tag : Гоце Делчев

Вести Македонија

Османи: Разлики се во нијанси за прашањето за Гоце Делчев, во ДУИ нема раскол, туку жива дебата

Слободен печат
Прашањето за Гоце Делчев е отворено во комисиите уште во ноември минатата година, меѓутоа направени се некоку обиди. Мислам дека во однос на содржината во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Каракачанов откри детали од средбата со Заев: Има време до петок, во спротивно опциите се две!

Лука Андреев
Иако има само неколку дена до крајот на процесот, до петок, тие имаат можност да корегираат се што во меѓувреме пропуштиле, па да видиме дали...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се крие и не го кажува ставот за Делчев и македонскиот јазик

Слободен печат
Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на...
Вести Македонија Слајдер

Владата ги демантира тврдењата на Милошоски: Нема предлози за припадноста на Гоце Делчев

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија категорично ја оценува како невистина и ја отфрла шпекулацијата на пратеникот Антонио Милошоски за наводни предлози за дефиниција за идентитетската...
Вести Македонија

Милошоски открива дефиниција за Гоце Делчев за која расправале Скопје и Сoфија

Слободен печат
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук напиша дека премиерите Заев и Борисов на средбата во Бугарија треба да се согласат дека Гоце...
Вести Македонија Слајдер

Договор за Гоце Делчев се уште нема, но има за сесловенските браќа Кирил и Методиј

Лука Андреев
До крајот на годината се договоривме да имаме уште една средба, а наредната година пет пати ќе се состанеме, истакна историчарот Драги Ѓорѓиев, по состанокот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Сега Гоце ќе види што е поле за некултурен натпревар!

Жарко Јорданоски
Во напната атмосфера, предизвикана од постојаната „војна“ со изјави од различни страни, и во сенка на фамозниот меморандум на бугарската влада до европските земји, денеска...
Вести Македонија

По долга пауза утре и задутре во Скопје десетта средба на Македонско-бугарската комисија

Слободен печат
Прашања и теми во насока на надминување на истриографските спорови, но и прашања кои во изминатиов период претставуваа пречка во работата на Комисијата ќе бидат...
Вести Македонија Слајдер

Иванов: Софија треба да го смени начинот на размислување во однос на Скопје

Слободен печат
Софија треба ја смени својата позиција и начинот на размислување во однос на Скопје, смета бугарскиот универзитетски професор Михаил Иванов, кој беше советник за етнички...
Вести Македонија Слајдер

Уште 22 првачиња од ОУ „Гоце Делчев“ во изолација: Заразена учителка го носела детето на настава

Слободен печат
Општина Центар ја информира јавноста дека уште 22 првачиња распоредени во две паралелки од центарското основно училиште Гоце Делчев се во изолација. Мајка на едно...