Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Тројца свештеници на московската епархија заразени се со новиот коронавирус, соопшти работната група за одговор на Ковид-19 од московската патријаршија.

„Ги повикуваме сите што биле во контакт со свештениците да се погрижат за своето здравје и да се изолираат”, се вели во соопштението.

Двајца други свештеници имаат симптоми на болеста, но нивните резултати се уште не се готови.

За време на неодамнешната служба во катедралата Христос Спасител, патријархот на Москва и цела Русија, Кирил ги повика сите верници да се воздржат од посета на црквите и да останат дома поради ширење на коронавирусот.

Тој рече дека тоа ќе важи се додека не им даде посебен благослов, нарекувајќи ги свештениците кои не ги почитувале тие превентивни мерки „не многу мудри лица”.

Прочитајте и...  Трајно да се реши случајот со рудникот Иловица, бараат од ДОМ

Прочитај повеќе

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат

Седницата на Советот за безбедност ќе почне во 12 часот напладне во Вила Водно

Слободен печат

Субвенции за Грците за купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

МИА Агенција

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници (ВИДЕО)

Слободен печат

ФАО: Производителите на овошје и зеленчук во светот со големи загуби

Слободен печат