„Вози-рога“, српската кошаркарска легенда со своето Масерати возел двојно побрзо од дозволеното

Еден од најдобрите српски кошаркари во последните 30-тина години, Дејан Бодирога е фатен како со своето Масерати возел со брзина од 174 километри на час на место каде што е дозволено 80 километри на час.

Полицијата го запрела Бодирога неколку минути по полноќ на автопатот кој Белград на подрачјето на Нов Белград. Бодирога се соочува со 15-дневна затворска казна, 15 казнени бодови и одземање на возачката дозвола на осум месеци.

Дејан Бодирога се смета за еден од најдобрите кошаркари кои никогаш не заиграле во НБА лигата, иако тој во 1991 година беше избран на драфтот од Сакраменто Кингс.
Кошаркарската кариера ја заочна во Задар, по што играше и во Трст, Милано, Реал Мадрид, Барселона и Виртус Рома. Со репрезнетацијата на СР Југославија освои златен медал на Светските првенства 1998 и 2002 година, додека три пати беше и Европски шампион (1995,1997,2001).

Прочитајте и...  Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Поврзани вести

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Остави Коментар