Војнеска Зикова нов предводник на македонската атлетика

Александра Војнеска Зикова од атлетскиот клуб Работнички е избрана за нов претседател на Атлетската федерација на Македонија.

Таа доаѓа на местото на Крсто Серафимовски на чие раководство му беше изгласана недоверба на вонредно собрание.

Вонредното Собрание беше свикано по барање на Иницијативниот Одбор коj го сочинуваа 14 атлетски клубови.

Како нови членови на Извршниот Одбор беа изгласани: Александра Војнеска Зикова (АК Работнички – Скопје), Ивица Јовановски (АК Скок – Куманово), Ана Крстевска (АК Пролет – Скопје), Елизабета Вучкова (АК 7-ми Мај – Скопје), Игор Јакимовски (АК Делта – Скопје), Рахман Алија (АК Лириа – Скопје), Филип Колевски (АК Куманово – Куманово), Љупчо Ѓорѓиев (АК Изгрев – Велес), Ване Стојанов (АК Струмица – Струмица), Кокан Ајановски (АК Нике Рун Клуб – Скопје) и Тони Ангелов (АК Брегалница – Штип).

Прочитајте и...  На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Со очекувања на фер и транспарентен однос кон останатите членови на Собранието и клубовите, Aтлетската федерација им посакува успешна работа на новите членови, со што се надева на значаен придонес кон подобрување на македонската атлетика.

Прочитај повеќе

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат