Во селото Жировница убиени мечка и две мечиња

Мечка
Мечка/илустрација фото: EPA-EFE/MYKOLA TYS

Ренџерската служба на Националниот парк „Маврово“ утрово проншла отстрелана мечка со две мечиња во селото Жировница.

Директорот на Инспекторатот за животна средина, Сретен Стојановски кој на денешната прес-конференција го презентираше шестмесечниот извештај за работата на Инспекторатот ја соопшти информацијата и изјави дека се згрозени од овој чин.

На терен е виш инспектор со колеги од Агенцијата за храна и ветеринарство и останатите надлежни инспекторати работат на утврдување на причините за смртта на мечките – соопшти Стојановски.

НП „Маврово“ е природно живеалиште на кафеавата мечка, животно под трајна заштита на државата, согласно Законот за ловство и не смее да се лови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот