Во САД над 165.000 починати од Ковид-19

Бројките за вчерашниот ден се – 1.485 смртни случаи што е највисока бројка од 15 мај кога во САД беа пријавени 1.507 смртни случаи.

Во САД Се регистрирани најмалку 5.171.343 потврдени случаи на заболени со новиот коронавирус, а најмалку 165.328 лица починале како резултат на таа инфекција, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс.

Вкупниот број заразени и смртни случаи вклучува од сите 50 сојузни држави, округот Колумбија и други територии на САД, како и случаи на враќање во земјата.

Бројките за вчерашниот ден се – 1.485 смртни случаи што е највисока бројка од 15 мај кога во САД беа пријавени 1.507 смртни случаи.

Во Џорџија се пријавени 109 смртни случаи вчера – тоа трет ден по ред троцифрена бројка. Во Северна Каролина има 45 смртни случаи вчера – највисока бројка за 24 часа.

Прочитајте и...  САД: Лукашенко не е законски избран лидер на Белорусија

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска