Во САД донесен првиот закон против дискриминација на витканата коса - Слободен печат

Во САД донесен првиот закон против дискриминација на витканата коса

На почетокот на јули Калифорнија стана првата држава каде стапува на сила легислативата против дискриминација врз основа на витканата коса или фризури слични на неа.

Њујоршката комисија за човекови права ја поднесе иницијативата уште во февруари, повикувајќи на заштита на луѓето кои избираат да носат „природна, третирана или нетретирана коса која вклучува локни, плетенки, афро-фризура и слични“ како и на нивното право да ја негуваат како што сакаат.

Во оваа легислатива се вклучени и културолошки елементи, особено кај припадниците на одредени раси, култури и традиции кои даваат поинакво значење на обликот, формата и текстурата на фризурите.

Со ова, се забранува влијание на мнозинството, вклучувајќи и наставници и работодавци, да бараат од лицата да ја променат фризурата поради одредена цел.

Прочитај повеќе

Со женска рака: Поезија од Снежана Стојчевска

Слободен печат

Вашиот адолесцент и сексот: Теми за кои мора отворено да зборувате

Слободен печат

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат

Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Слободен печат

5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen − 4 =

Прочитај повеќе

Почина мајката на славната пејачка Селин Дион

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат

Идеи за подароци според хороскопските знаци

Слободен печат

Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија

Слободен печат

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат