Во САД донесен првиот закон против дискриминација на витканата коса

На почетокот на јули Калифорнија стана првата држава каде стапува на сила легислативата против дискриминација врз основа на витканата коса или фризури слични на неа.

Њујоршката комисија за човекови права ја поднесе иницијативата уште во февруари, повикувајќи на заштита на луѓето кои избираат да носат „природна, третирана или нетретирана коса која вклучува локни, плетенки, афро-фризура и слични“ како и на нивното право да ја негуваат како што сакаат.

Во оваа легислатива се вклучени и културолошки елементи, особено кај припадниците на одредени раси, култури и традиции кои даваат поинакво значење на обликот, формата и текстурата на фризурите.

Со ова, се забранува влијание на мнозинството, вклучувајќи и наставници и работодавци, да бараат од лицата да ја променат фризурата поради одредена цел.

Прочитајте и...  Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

Прочитај повеќе

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат

Водителот Стефан Лазаров започна Јутјуб кариера: Ви ветувам многу „луди“ видеа!

Слободен Печат

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Слободен печат

Меган загрижена и бесна: Принцот Хари скрушум излегува ноќе и пие со Адел

Слободен печат

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш не излегува од мода! (ФОТО)

Слободен печат