Tag : дискриминација

Вести Македонија

МИОА: Не е направена дискриминација во обезбедување помош на медиумите погодени од кризата

МИА Агенција
Во однос на најавениот штрајк од страна на членките на здружението „Медиум објектив”, Министерството за информатичко општество и администрација денеска соопшти дека не е направена...
Вести Македонија

Жбогар: Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата клучна во секое демократско општество

МИА Агенција
Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата е клучна во секое демократско општество, наведува во пораката евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Меѓународниот ден против хомофобијата,...
Вести Македонија

Стерјовски со неколку барања за заштита од дискриминација на македонското малцинство во Албанија

Слободен печат
Пратеникот од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, како член на парламентарната комисија за европски интеграции, на онлајн седницата...
Вести Македонија

Минатата година се поднесени над 80 претставки до Народниот правобранител за заштита од дискриминација

Слободен печат
Лани се поднесени над 80 претставки до Народниот правобранител за заштита од дискриминација, а најчесто граѓаните се жалат на дискриминација на работно место, мобинг, дискриминација...
Вести Македонија Скопје Слајдер

ЈСП контролирај ги контролорите: Граѓаните протестираа против насилство и дискриминација во јавниот превоз

Слободен печат.
„Бараме правда“, „Денес Сирхан, утре ти“, „Еднаквост“, „ЈСП контролирај ги контролорите“ – Стотици граѓани ги кренаа паролите попладнево на протестот пред седиштето на ЈСП поради...
Вести Македонија

Доста е веќе дискриминација, доста е од силеџии: Протест против контролорите од ЈСП

Слободен печат
Денот 9.2.2020 веројатно на повеќето луѓе не им претставува ништо, но на студентот Сирхан Усеин веројатно ќе му остане долго во сеќавање, за жал, по...
Вести Свет Слајдер

Швајцарците на референдум гласаат за Закон против сексуална дискриминација

Слободен печат
Швајцарците денеска на референдум гласаат за забраната на дискриминација врз основа на сексуална ориентација. Швајцарскиот парламент претходно го одобри потегот за проширување на постојното законодавство,...
Вести Македонија

„Хомофобиол“ издржа едно деноноќие во Битола: Нацистички симбол осамна на билбордот (ФОТО)

В. Т.
На 3 февруари во Битола, на три билборди одекна реклама за фиктивен лек „Хомофобиол“, кој според непознатиот/те автор/и на делото ја лечи и најтврдокорната хомофобија...
Вести Македонија Слајдер

Пратениците ќе расправаат за Законот за заштита и спречување од дискриминација

Слободен печат
Собранието денеска ќе ја продолжи 126 седницасо повеќе точки на дневен ред, меѓу кои, Предлог програмата за одбележување јубилејни годишнини на значајни настани и истакнати...
Вести Регион Слајдер

Ахмети: Народ кој има национално знаме и свои универзитети не може да се нарече дискриминиран

Слободен печат
Ахмети: За еден народ со национално знаме и универзитети не може да се вели дека е дискирминиран Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за...