Во Појасот Газа досега се загинати 13 илјади и 300 луѓе

Фото: Твитер

Бројката на загинатите во Појасот Газа од започнувањето на конфликтот и нападот на Хамас врз Израел, се искачи на 13.300, пишува Би-би-си. 
Министерството за здравство што го води Хамас во Газа информира дека најмалку 13.300 Палестинци се убиени во енклавата откако започнаа одмаздничките напади на Израел.

Израел војува во Газа откако милитантите на Хамас убија 1.200 Израелци и зедоа повеќе од 200 луѓе за заложници во нападот на 7-ми октомври.

Најмалку 5.600 деца и 3.550 жени се убиени досега во Газа, вели Министерството за здравство во Газа.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот