• Војна во Газа

Премиерот на Катар: Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложници во Појасот Газа се заглавени

Катарскиот премиер изјави дека индиректните преговори за договор за прекин на огнот и ослободувањето на заложниците во Газа во голема мера се заглавени. Шеикот Мохамед Ал Тани, чија земја заедно со Египет и САД посредуваат меѓу Израел и Хамас, рече дека разговорите се во „деликатна фаза“, пишува Би-би-си.  „Се обидуваме колку што е можно повеќе …

Премиерот на Катар: Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложници во Појасот Газа се заглавени Read More »