Во недостаток на храна, поларните мечки се јадат едни со други: Некои ги јадат и своите младенчиња!

Руските научници се изненадени со феноменот кој станува сè позачестен на Арктикот, а при кој доаѓа до појава на канибализам меѓу поларните мечли. Како причина за ова се наведуваат климатските промени и експлоатирањето на фосилното гориво на споменатото подрачје, пренесува Дејли мејл.

Топењето на мразот предизвикано од глобалното затоплување, но и подигнувањето компании на подрачјето на Арктикот, им ја одзема можноста за лов на поларните мечки, па тие во потрага по храна се напаѓаат меѓусебе, а почнуваат да ги напаѓаат дури и своите младенчиња.

Profimedia

„Случаите на канибализам во ретки случаи им се познати на научниците и од претходно. Извор на нашата загриженост е што појавата на канибализмот стана толку честа што сега мечките ги напаѓаат и женките со младенчиња“, рекол научникот Илја Мордвинцев, експерт за поларни мечки.

Прочитајте и...  Саша Барон Коен го објави името на новиот филм за Борат, кој го снимил во тајност!

На презентацијата во Санкт Петербург тој истакна дека за подемот на канибализмот меѓу поларните мечки веројатно е одговорен недостигот на храна.

„Во некои периоди едноставно нема доволно храна и поголемите мажјаци ги напаѓаат женките со мали мечиња“, рече тој.

Но додаде и дека можна причина за тој пораст е и фактот што повеќе луѓе работат на Арктикот и ги бележат ваквите случаи.

– Подрачјето околу Опскиот Залив и Баренцовото Море, каде што ловат поларните мечки, сега е фреквентна маршрута за бродовите што носат течен природен гас. Недостатокот на мраз и санти мраз кои пловат го намалува бројот на фоките кои престојуваат или се одмораат на нив. Обскиот залив, кој отсекогаш бил место за ловење на поларните мечки, веќе ја нема таа функција. Мразот на тоа место сосема е испукан. Сега имаме информации не само од научници, туку и од сè поголем број работници на нафтени платформи и вработени во Министерството за одбрана“, нагласи Мордвинцев.

Прочитајте и...  После ова видео повеќе ќе посветите внимание на миењето раце!

Научниците потврдија и дека мечките по убиството на припадник од својот вид неговото тело го покриваат со снег и мраз за да можат да го искористат и подоцна.

Профимедиа

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат

Виц на денот: Градежна фирма

Слободен печат

Крај на големата љубов: Шехерезада и Сулејман се пред развод, нема веќе страст! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се породи ѕвездата на мјузиклот „Мама Миа!“: Актерката успешно ја сокри бременоста! (ФОТО)

Слободен Печат

Ријана позираше во проѕирен градник, па се искара со своја обожавателка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие луѓе со исти хороскопски знаци се неверојатно компатибилни и создадени еден за друг!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За Каролина Гочева допрва почнува лето: Пејачката отпатува на „непозната“ дестинација и објави фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оливија Њутн откри зошто со Џон Траволта не играа во продолжението на „Брилијантин“!

Слободен Печат

Миленикот на жирикомисијата од „Ѕвездите на Гранд“, Гоце од Прилеп сними песна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е најлошата работа која можете да ја чувате во вашиот паричник!

Слободен Печат

Од оперско пеење, до награда на „Макфест“: Интервју со Полина Тасева, новата ѕвезда на македонската музичка сцена! (ФОТО/ВИДЕО)

Васко Спасоски

После ова видео повеќе ќе посветите внимание на миењето раце!

Слободен Печат