-1 C
Скопје

Во Германија во последните 24 часа има нови 590 жртви на коронавирусот

Во неколку германски држави, вклучувајќи ги Саксонија и Баварија, се оди кон натамошни мерки за затворање.

Во Германија во последните 24 часа се регистрирани 590 смртни случаи од коронавирус, што е најголема бројка на дневна основа, додека истовремено пријавени се 20.815 нови случаи на заразени, соопшти денеска Институтот „Роберт Кох”.

Во неколку германски држави, вклучувајќи ги Саксонија и Баварија, се оди кон натамошни мерки за затворање.

Германските власти вчера предупредија дека континуирано високиот број новозаболени може да доведе до полнење на болниците, како и дека голем број луѓе ги игнорираат воведените мерки со цел да се запре ширењето на епидемијата.

Високи владини претставници, исто така, предложија по Божиќ земјата да се затвори на  две недели, што би значело продолжување на училишниот одмор за една недела и затворање на сите продавници што не е неопходно потребно да работат.

Прочитајте и...  Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар