Владимир Ангелов: Кинотека на Северна Македонија со исполнета летна програма

Временските (не)прилики изминативе денови ги одложија проекциите на три филма од циклусот посветен на Чарли Чаплин под отворено небо во дворот на Кинотеката. Затоа насловите „Детето„, „Светлините на Велеградот и Светлините на сцената“ ќе бидат прикажани во нови термини, на 28 јули и 29 јули.

-Од деца тинејџери чиишто родители доаѓаат и ги оставаат со коли пред кинотеката, до млади парови и возрасни луѓе кои веќе го знаат делото на Чарли Чаплин. Неговото дело е огромно и секогаш наоѓаме некој нов филм кај него – затоа и интересот, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Владимир Ангелов, директор на Кинотека на Република Северна Македонија.

Чаплин секогаш застанува на страната на обичниот човек. Ги потенцира убавите страни на малиот човек, додава Ангелов.

Прочитајте и...  Ако Европејците би избирале претседател на САД: Дури 38 отсто не би гласале ниту за Трамп, ниту за Бајден

-Како Кинотека продолжуваме со проекција на филмови. Ќе го прикажеме оскаровецот „Паразит“. Планираме и соработка со МакеДокс, соработка со Скопје филм фестивал, така што имаме доста програма за овој период, вели Ангелов.

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар