Tag : кинотека

Вести Култура

Филмот „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски од денес се прикажува во Кинотека во Скопје

Слободен печат
Играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски од денеска до вторник ќе се прикажува на репертоарот на Кинотека во Скопје. Вечерва и во...
Културен печат

Кинотека: Почна европската „Сезона на филмски класици“

Тони Димков
Европската асоцијација на кинотеки кон крајот на минатата година го почна проектот „Сезона на филмски класици“, во кој учествува и Кинотеката на Република Северна Македонија....
Вести Економија

ВИДЕО | Започна европската „Сезона на филмски класици“, разговор со директорот на Кинотеката Владимир Ангелов

Слободен печат
Европската асоцијација на кинотеки (Association des Cinematheques Europeennes / ACE), кон крајот на минатата година го започна проектот „Сезона на филмски класици“ (A Season Of...
Вести Македонија

Почина Борис Ноневски поранешниот директор на Кинотека

Слободен печат
По долго и тешко боледување завчера почина Борис Ноневски, политиколог, социолог на културата, истакнат проучивач на кинематографската и историјата на фотографијата на нашите простори, поранешен...
Културен печат

Кинотечни месечници (1977-1987): Дигитализирана едиција на македонските „филмски тетратки“

Тони Димков
Кинотеката на нејзиниот сајт ги објави дигиталните верзии на изданијата „Кинотечен месечник“, кои излегуваа од 1977 до 1987 година. „Кинотечните месечници“ се еден вид претходници...
Културен печат Слајдер

Излезе „Културен печат“ број 66 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 66, во печатеното издание на „Слободен печат“ (30-31.01.2021), го отвораме со фотографии на дела од Колектив „Зеро“ изложени во Софија, Бугарија, а...
Културен печат

Ретроспектива на Кинотеката за 2020: Година што, сепак, „не ја изедоа скакулците“

Тони Димков
Екипата на Кинотеката на РСМ поднесе јавен отчет на сето она што го реализираше во престапната 2020 година, која беше во знакот на здравствената криза...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 64 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 64, во печатеното издание на „Слободен печат“ (16-17.01.2021), го отвораме со фотографии од дела претставени на онлајн изложбата на петтото издание на...
Културен печат

Фестивал на анимиран филм: Десеттото издание на „Анимакс“ се одржа во Кинотеката

Тони Димков
Под мотото „Убавината ве чека“ на 29 декември 2020 година во Кинотеката се одржа јубилејното десетто издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови „Анимакс...
Културен печат

Арт-презентација на проектот „А Реакција“ на Марија Павловска

Тони Димков
Ликовната уметница Марија Павловска на 15 декември во киносалата на Кинотеката ќе го презентира проектот „А Реакција“. На презентацијата ќе учествуваат и соработниците во проектот...