-2 C
Скопје

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Вргањ со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Божиќните пости кои траат 40 дена се голем предизвик како за верниците, така и за традиционалната македонска кујна. Традиционалното посно мени овојпат сакаме да го збогати со нови посни рецепти кои ќе бидат лесни за подготовка и вкусни за да уживате комплетно во постот.

За денеска ви препорачуваме едно јадење кое е многу лесно за подготовка, одличен избор за за љубителите на печурки, а притоа и одлична идеја за малку поинаков семеен ручек.

Вргањот е супер здраз избор за ручер, а кога ќе го надополните со зеленчук вкусот е неодолив.

Состојки:

– 400 гр. свеж вргањ
– 300 гр. компир
– 2 големи моркови или 4 помали
– 2 главици кромид
– 1 лажица мешан сув зачин
– 2 лажички шарена сол

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ризикот и менаџментот на предијабетес, разговор со д-р Митов

Подготовка:

Најнапред измијте го убаво свежиот вргањ и исечкајте го на поситни парчиња. Потоа исечкајте го и кромидот, на ситно коцки, а морковот исечете го на тенки ленти.

Ставете го вргањот убаво да се свари, а додека се вари вргањот, земете една тава, ставете хартија за печење малку масло и наредете ги компирите да се печат. Како ќе ги исечете оставаме на вас, може на половинки може како помфрит.

Во тава додадете 200 милитри вода и 20 милитри масло, па потоа ставете ги да се динстаат сварениот вргањ, кромидот и морковот заедно на тивко додека не поруменат.

На крај зачинете со 1 лажичка мешан зачин и 2 лажички шарена сол. Сервирајте со печениот компир и уживајте во вкусот.

Прочитајте и...  Азија Арџенто со ново обвинение: Режисерот Роб Коен ме силуваше додека го снимавме филмот „Брзи и бесни“

Добар апетит!

Поврзани вести

Се сеќавате на момчето од „The Sixth Sense“? Видете како изгледа денес

Слободен Печат

Професор по имунологија: Една вакцина може да биде особено ефикасна во заштитата од новиот вид на коронавирусот

Слободен печат

Уникатно решение за бездомници во Германија: Капсули за спиење со соларно напојување

Слободен Печат

ФОТО: Лејди Гага и Полански се бакнуваат преку заштитни маска

Слободен печат

По аферата, гледаноста на шоуто на Елен Деџенерис нагло опадна: Дали Кели Кларксон ќе и го земе терминот?

Слободен печат

„Кога ќе најдете маж што издржува еден час во кревет, пратете ми го“: Сопругата на Дино Дворник со коментарот предизвика бурни реакции

Слободен печат

Остави Коментар