Винченцо Монтела е новиот селектор на Турција

фото: EPA-EFE/SIMONE ARVEDA

Како што се најавуваше во изминатиот период, тоа денеска го потврди турската фудбалска федерација.

После лошите резултати Штефан Кунц ја напушти селекторската клупа, а федерацијата веднаш пронајде замена.

Легендарниот италијански фудбалер, Винченцо Монтела официјално е новиот селектор на најдобрата репрезентација на Турција.

Монтела веќе има 10 години тренерско искуство, а голем плус претставува и фактор во текот на кариерата ја водеше и Адана, клуб кој се натпреварува во највисокиот ранг на турскиот фудбал. Воедно соработуваше и со Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан и Севиља.

Монтела своето деби се очекува да го има против Хрватска на 12 октомври во квалификацискиот натпревар за пласман на Европското првенство 2024.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот