ВИДЕО | Практично, а беспрекорно чисти: Направете сами „бомба за тоалетот“ од состојки кои сигурно ги имате дома!

Фото: Профимедиа

Направете сами домашно средство за чистење на вц школката, брзо и лесно!

Сè што ви е потребно за тн. „бомба за тоалетот“:

– 160 гр сода бикарбона
– 60 гр лимонска киселина
– 1 лажица детергент за садови.

Потребен ви е уште еден сад, како и сад за правење на мраз.

Помешајте ја сода бикрабоната со лимонтусот, па додадете го и детергентот за садови и помешајте се заедно. Смесата ставете ја во сад за правење мраз и оставете ја да се исуши, најмалку 4 часа.

Потоа, извадете ги коцките од садот за мраз и ставете ги во тегла која добро ќе ја затворите.

Една коцка ставете во ВЦ школката, почекајте таа да се растопи, па исчистете ја ВЦ школката со четка. Уживајте во резултатите…

Видео на денот