ВИДЕО: Пожар во ковид болница во Романија, најмалку 9 лица загинати

Пожарна Романија / Фото: EPA-EFE/ZIARPIATRANEAMT / HANDOUT MANDATORY CREDIT: WWW. ZIARPIATRANEAMT.RO HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Пожар избувна денес наутро во ковид болница во градот Констанца во Романија, при што загинаа најмалку девет лица, соопштија властите.

Сите пациенти се евакуирани од Инфективната болница во Констанца и пожарот беше изгаснат до средината на утрото, соопшти инспекторатот за вонредни ситуации во Романија.

Министерството за здравство во соопштението рече дека повеќе детали ќе бидат дадени денес на прес-конференција.

Се наведува дека 113 пациенти биле во болницата, од кои 10 биле пациенти на одделот за интензивна нега.

Романија, земја со 19 милиони жители на Европската унија, имаше два други смртоносни пожари во болниците во текот на минатата година, што предизвика загриженост за болничката инфраструктура во земјата.

Минатиот ноември, 10 лица загинаа откако пожар го зафати одделот за интензивна нега за пациенти со Ковид-19 во северниот град Пиатра Неамт. Уште еден пожар во јануари го зафати одделението во болницата Букурешт Матеј Балс, при што загинаа најмалку 5 лица.

По пожарот на Матеј Балс, претседателот Клаус Јоханис повика на итна и „длабока“ реформа. Тој рече дека трагедии како што се овие „не смеат да се повторат“.

 

Извор: apnews.com

Видео на денот