9.2 C
Скопје

ВИДЕО: Последната желба на Тесла била на погребот да му се отсвират две песни, едната го потсетувала на далечната Југославија

Никола Тесла, еден од најголемите научници во светот, умрел на Божиќ, 7 јануари 1943 година во хотелската соба во Њујорк, сиромашен и во долгови. Имал 87 години и стотина патенти и пронајдоци кои му донеле слава, но не и богатство.

На неговиот погреб присуствувале повеќе од 2.000 луѓе.

Никола Тесла умре. Умре сиромашен, но беше еден од најкорисните луѓе кои некогаш живееле. Она што го создаде е големо и како што поминува времето, станува уште поголемо“, рекол Фјорело ла Гвардија, тогашен градоначалник на Њујорк. Комеморацијата ја пренесувало Радио Њујорк.

Ковчегот на Тесла бил покриен со американско и југословенско знаме, а по желба на славниот научник го испратила музика. Тесла барал две песни – Шубертовата композиција „Аве Марија“ и за крај српската песна „Тамо далеко“.

Прочитајте и...  Се плаќале милиони за промоција на цигари во филмови како „The Flintstones “ и „Rocky“

Автентична снимка од погребот на Никола Тесла и звучен запис од песната „Тамо далеко“.

За ова сведочи звучниот запис кој останал сочуван до денес во архивот на Њујорк. Српската песна која научникот го потсетувала на далечната татковина ја отсвирел пријателот на Тесла, виолинистот Златко Балаковиќ во придружба на хорото „Слован“.

После тоа телото на Тесла било кремирано.

Ова е говорот на градоначалникот Ла Гвардија на комеморацијата на Тесла на 10 јануари 1943 година.

Поврзани вести

Роденденска прослава: Сега знаеме од  кого  Ирина Шајк ја наследила убавината

Слободен печат

Која е тајната на највкусниот омлет?

Слободен печат

Гест кој ја потресе публиката: Оваа нумера славниот американски композитор ѝ ја посветил на Мира Фурлан

Слободен печат

Се плаќале милиони за промоција на цигари во филмови како „The Flintstones “ и „Rocky“

Слободен Печат

Бајага за песната која сите ја поврзуваат со Милена Радуловиќ: „Ја напишав пред една година, не сум пророк“

Слободен печат

Како да се ослободите од пајаците во домот?

Слободен печат

Остави Коментар