1 C
Скопје

Tag : никола тесла

Магазин Магазин слајдер Технологија

ВИДЕО: Последната желба на Тесла била на погребот да му се отсвират две песни, едната го потсетувала на далечната Југославија

Слободен печат
Никола Тесла, еден од најголемите научници во светот, умрел на Божиќ, 7 јануари 1943 година во хотелската соба во Њујорк, сиромашен и во долгови. Имал...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

Никола Тесла негувал многу чудни навики што навистина ќе ве изненадат

Слободен Печат
Покрај неговата генијалност, која никој не може да ја оспори, Никола Тесла имал многу специфични навики што другите не ги разбирале па често го нарекувале...
Забава Магазин Магазин слајдер

Најголемиот генијалец починал сам на Божиќ во сиромаштија: Последната желба на Никола Тесла расплака многумина! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Најголемиот српски научник и еден од најважните умови што некогаш живееле, Никола Тесла, починал сам и заборавен на Божиќ, на 7 јануари 1943 година, во...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Никола Тесла: Технологијата ќе го открие вистинскиот потенцијал на жената

Слободен печат
Инженерот, физичар и футурист Никола Тесла (10 јули 1856 – 7 јануари 1943 година) е меѓу најрадикалните истражувачи во науката и се смета за најголем...
Забава Магазин Магазин слајдер

Го променил светот, а починал без скршен денар, имал многу чудни навики, а од бисери се згрозувал

Слободен печат
И ден денес народите се борат за да докажат чиј е Тесла. Дали е од Хрватска или е Србин, или е можеби Американец. Веројатно, од...
Културен печат

Разговор со Тони Манџуковски Манџук: Импресија од младоста на Никола Тесла

Тони Димков
Силната фасцинација од ликот и делото на научникот и брилијантен ум, Никола Тесла, е основната енергија што го натерала електроинженерот Тони Манџуковски Манџук да ја...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Зошто Никола Тесла мислел дека броевите 3, 6 и 9 се клуч на вселената?

Слободен печат
„Тој ден, кога науката ќе почне да ги изучува нефизичките појави, ќе постигне поголем напредок за една деценија, отколку за сите претходни векови на нејзиното...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Слободен печат
Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата...
Вести Регион

Србија испрати протестна нота до ЕУ поради преставувањето на Никола Тесла за Хрват

Слободен печат
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија испратила протестна нота до еврокомесарката за иновации, истражувања во културата, образование и млади, Марија Габриел,...
Вести Регион

Спор на Србија со ЕУ и Хрватска околу тоа чиj е Никола Тесла

Слободен печат
Српскиот министер за култура и информирање Владан Вукосављевиќ, реагираше денеска по повод податоците за Никола Тесла на веб-страницата на Европската унија, изјавувајќи дека станува збор...