ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)

Хрватската компанија „Римац автомобили“ во вторникот и официјално го претстави својот нов модел на автомобил на работел нивниот дизајнерски тим, предводен од сопственикот на компанијата Мато Римац, изминативе четири години.

Автомобилот, кој до месецов беше познат како Rimac C_Two, првпат беше прикажан на јавноста во Женева во 2018 година. Две години подоцна, хрватскиот производител планираше да претстави производна верзија, но беше попречена од пандемијата што доведе до откажување на саемот во Женева во 2020 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)

Во последната година, компанијата ја заврши светската хомологација на своето возило. Во тој процес, тие „поделиле“ неколку копии на „C_Two“ за да ја проверат неговата безбедност и да ги добијат сите потребни дозволи за автомобилот да може да се регистрира и безбедно да се вози низ целиот свет.

Овој автомобил е дизајниран со цел да стане најдобриот електричен хиперавтомобил во светот и во средата премиерно беше претставен под името – Rimac Nevera. А, кога станува збор за името на автомобилот, компанијата Римац наведува дека „невера“ потекнува од локалниот говор, за брз, неочекуван и моќен медитерански бран, што фучи по отвореното хрватско море: „Невера ги рефлектира фантастичните перформанси што автомобилот е способен да ги изведе во само еден момент“.

Автомобилот има дури 1.914 коњски сили и 2.360 Nm, развива максимални 412 километри на час и забрзува до 100 km / h за фантастични 1,85 секунди.

Овие врвни перформанси би ве чинеле неверојатни 2 милиони евра, а се планира серија од само 150 возила.

„Сообраќаен терорист“

На интернет-платформата „Редит“ се појави видео, кое веднаш беше отстрането, а на кое може да се види како штотуку претставениот хрватски суперавтомобил Римац-Невера постигнува брзина од 232 километри на час и тоа на магистрален пат во близина на Дубровник, додека неколку возила доаѓаат да го пречекаат.

Полицијата утврдила дека станува збор за пат во областа Ратац кај Дубровник, каде возачот грубо ја надминал дозволената брзина, „возејќи со брзина од 232 км на час во областа каде ограничувањето на брзината е 90 км на час“ , соопшти полицијата од Дубровник, истакнувајќи дека не биле известени за тест возењето со автомобилот.

Од компанијата Римац за загрепски Вечерњи список изјавиле дека „на сите им е објаснето дека сообраќајните прописи мора да се почитуваат на јавните патишта, додека другите патеки и писти се планирани за тестирање и возење со поголема брзина“, пренесува Хина.

Во изјава за „Автопортал“ хрватскиот експерт за сообраќај, Жељко Марушиќ вели дека ова било „лудо возење“ над сите граници на безбедносните стандарди, потенцирајќи дека „ги надминува законските одредби кои го дефинираат арогантното возење и има карактеристики на ‘сообраќаен тероризам’“.

– Што би се случило кога електричен автомобил од 2,2 тони, на пат со интензивен двонасочен сообраќај, ќе изгуби контрола? Со огромната кинетичка енергија (која расте со квадратот на брзината), што се ослободува од просечна бомба, овој автомобил ќе создаде масакр – заклучи експертот, истакнувајќи дека ова возење ги крши сите норми за безбедност во сообраќајот.

Погледнете како изгледало возењето со 232 км на час на магистралниот пат:

Видео на денот