ВИДЕО: Олимпискиот марш на спортистите, развиорено македонското знаме во Токио

Фото: Profimedia

На Олимпискиот стадион во Токио на свеченото отворање се собираат над 11,000 спортисти кои ќе се натпреваруваат на Летните Олимписки игри.

Македонската експедиција која брои вкупно осум спортисти се претстави пред светската спортска јавност.

Како што и се најавуваше, тоа и се случи знаменосци по еден олимпиец и олимпијка беа Дејан Георгиевски и Арбреша Реџепи.

Во последен момент, по интервенција на Канцеларијата на Македонскиот олимписки комитет, Реџепи присуствува на вечерашното отварање на ОИ и го носи македонското знаме на церемонијата.

ВИДЕО: Што јадат спортистите во Токио, погледнете како изгледа ресторанот во олимпиското село

Џудистката Реџепи со одлука на ИОК/Организациониот комитет ТОКИО 2020, не е повеќе под надзор заради близок контакт со заразен од ковид-19 и ја имаше честа, покрај Георгиевски да биде спортистка, олимпијка који го носи македонското знаме на отварањето на ЛОИ 2020 Токио.

Традиционално, Грците први излегоа на стадионот, земјата од која и Игрите потекнуваат.

Видео на денот