Tag : спортисти

Останатo Спорт

Одлуката да дозволат публика на трибини ќе им се одбие од глава, се повеќе српски спортисти позитивни на корона

Слободен печат
Најавите дека Србија го победи коронавирусот и дозволи одржување на спортски настани пред публика ќе им се одбијат од глава на здравствените и политичките власти,...
Спорт Фудбал

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат
Фудбалската федерација на Македонија и членовите на Комисијата за заразни болести донесоа одлука да бидат тестирани сите спортисти пред почетокот на сезоната, како и сите...
Останатo Спорт

Бах: Не сакаме Игрите во Токио да се одржат без публика!

Слободен печат
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах се согласува дека 2021 година е „последната шанса” да се одржат одложените Летни Олимписки игри во Токио, потенцирајќи...
Останатo Слајдер Спорт

Нови правила за живот со ковид-19: Спортистите ќе се тушираат дома, ќе носат шише за вода со име ќе им се мери температура пред тренинг!

Мирослава Бурнс
За петмина спортисти на отворен простор да бидат обезбедени сто квадратни метри простор, предвидува новиот протокол за тренинг во поединечни спортови што го усвои владата...
Ракомет Спорт

Голема трагедија во Хрватска: Загинаа двајца млади спортисти (ВИДЕО)

Слободен печат
Голема трагедија во Хрватска се случи во понеделникот во вечерните часови, кога животот во Задар го загубија двајца млади спортисти, Јосип Бепо Кадија и Јосип...
Спорт Фудбал

Експертите предупредуваат: Очекувајте многу повреди после пандемијата

Слободен печат
Медицински експерти предупредуваат дека може да се очекуваат голем број на повреди во фудбалот и другите контактни спортови пред продолжувањето сезоната после завршувањето на пандемијата...
Останатo Спорт

Фаучи: Може да се врати спортот, играчите во хотели, тестирања, празни стадиони..!

Слободен печат
Според долгогодишниот директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, Ентони Фаучи, можно е враќањето на спортските натпреварувања во САД оваа година, но само...
Останатo Спорт

Српски спортисти не сакаат да се вратат од Турција и да бидат во карантин

Слободен печат
Поголем дел од српските спортисти кои настапуваат во Турција одбиле да се вратат во татковината бидејќи задолжително треба да поминат 14 дена во самоизолација, а...
Останатo Спорт

САД не ги праќаат своите спортисти на Игрите во Токио доколку безбедноста не е апсолутна

Слободен печат
Меѓутоа Олимпискиот комитет на САД има поинакви намери и нема да ги праќа своите спортисти доколку не се гарантира апсолутна безбедност за сите спортисти. Пливачката...
Останатo Спорт

Радичевска и Стоилов спортисти на Град Скопје за 2019 година

Слободен печат
Репрезентативниот пивот и воедно капитен на македонскиот, регионален и европски ракометен шампион и каратистката од „Макпетрол“, Сара Радичевска се прогласени за најдобри спортисти на Град...