10.8 C
Скопје

ВИДЕО: Компир приготвен во песок – специјалитет на улиците на Утар Прадеш во Индија

Во Индија, луѓето користат многу елементи од природата за готвење, а еден од нив е песокот.

Имено, на социјалните мрежи се појави уличен продавач на храна во индиската држава Утар Прадеш кој користи песок за својот специјалитет..

Луѓето во северниот дел на Индија користат песок само за складирање кикирики и ориз, но овој „материјал“ очигледно е добар и за подготовка на вкусни компири.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amar Sirohi (@foodie_incarnate)

Блогерот Амар Сирохи објави видео на Инстаграм на кое се гледа како уличен продавач на храна го подготвува својот специјалитет.

Тој ги става компирите во вок тава полна со песок која се грее на традиционалната индиска печка Чулхе. Потоа испечениот компир го служи со сос од коријандер, домат, ѓумбир и лук.

Видеото со подготовка на компир стана вирално на социјалните мрежи.

Поврзани вести

ФОТО | Провокативни кадри: Карлеуша покажа зошто има толку следбеници на Инстаграм

Слободен печат

Девојка на „ТикТок“ снима содржина што е вообичаена во Америка, но навредлива во Русија

Слободен Печат

ВИДЕО | Настап полн емоции – Васил Гарванлиев настапи на првото полуфинале на Евросонг

Слободен печат

Ема Вотсон стави крај на молкот: Актерката се огласи на „Твитер“ за гласините за нејзината веридба

Слободен Печат

Прво починала нејзината голема љубов, а подоцна и таа добила страшни вести: Животната приказна на актерката крие потресни детали

Слободен печат

ФОТО | За жал тие се уште се достапни на интернет: Фотографии за кои Викторија Бекам би платила да бидат избришани од сеќавањата

Слободен печат

Остави Коментар