ВИДЕО: Компир приготвен во песок – специјалитет на улиците на Утар Прадеш во Индија

Instagram

Во Индија, луѓето користат многу елементи од природата за готвење, а еден од нив е песокот.

Имено, на социјалните мрежи се појави уличен продавач на храна во индиската држава Утар Прадеш кој користи песок за својот специјалитет..

Луѓето во северниот дел на Индија користат песок само за складирање кикирики и ориз, но овој „материјал“ очигледно е добар и за подготовка на вкусни компири.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amar Sirohi (@foodie_incarnate)

Блогерот Амар Сирохи објави видео на Инстаграм на кое се гледа како уличен продавач на храна го подготвува својот специјалитет.

Тој ги става компирите во вок тава полна со песок која се грее на традиционалната индиска печка Чулхе. Потоа испечениот компир го служи со сос од коријандер, домат, ѓумбир и лук.

Видеото со подготовка на компир стана вирално на социјалните мрежи.

Видео на денот