ВИДЕО | Граѓаните бараат спас – новите локални власти најавуваат крај на бетонизирањето на Водно

Го сакам Водно / Фото: Фејсбук на Татјана Стојановска

Главниот град на Република Македонија, Скопје, има нешто што ниедна друга метропола нема – вистинска планина на само два километра од центарот на градот.

Водно е белите дробови на Скопје и е вистински лек против најголемиот проблем на граѓаните во метрополата аерозагадувањето.

Но, се чини дека низ годините наназад не беше поштедено од нечии интереси па граѓаните стравуваа дека ќе се бетонира неговата иднина во буквална смисла на зборот.

Граѓанското здружение „Го сакам Водно“ со цел, како што велат Водно да биде спасено, а со тоа и градот заштитен, бараат итен Просторен план за спас на планината.

Татјана Стојановска

На оваа тема гостинка во Утрински брифинг беше Татјана Стојановска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Видео на денот