ВИДЕО| ГОООЛ: Баражот е реалност, Алиоски носи водство против Исланд

Алиоски ја носи Македонија чекор поблизу до мундијалскиот бараж/Фото: EPA-EFE/Peter Dejong

Фудбалската репрезентација на Македонија по само шест минути игра има водство од 1:0 против Исланд во последниот натпревар од квалификациите за пласман на СП 2022 година.

Резултатот го отвори Езџјан Алиоски по само шест минути игра со што Македонија направи голем исчекор кон второто место во групата Ј кое носи пласман во баражот.


На Македонија и е потребна победа против Исланд за да го освои второто место на табелата и за прв пат да игра во баражот за пласман на СП.