ВИДЕО | Филипинката Раизел Грејс Калаго има шеснаесет години, но изгледа постаро од нејзината мајка: Синдромот на прогерија ја одзема нејзината младост

youtube/printscreen
youtube/printscreen

Тинејџерката Раизел Грејс Калаго (16) била избрана за Мис во нејзината родна земја неколку пати поради нејзиниот изглед бидејќи на 14 години изгледала многу постаро.

Сепак, проблемите започнале пред една година. Практично преку ноќ, таа започнала да забележува брчки. За многу кратко време тинејџерката „остарела“ неколку децении. Иако сè уште посетува средно училиште, кога ќе се појави на улица, сите мислат дека има околу педесет години.

Сè уште сум млада, а изгледам како старица и морам да се помирам со тоа. Луѓето често мислат дека јас сум постара од мајка ми, бидејќи таа е исклучително млада, вели Раизел, чија мајка има 36 години.

 

Промените почнаа да се случуваат прво во форма на осип под вратот и лицето. Болеа на допир. Потоа, кога осипот ќе се повлече, брчките остануваа. Ги посетивме сите можни доктори, но никој немаше идеја што ми се случува, изјавила Раизел.

По долгото барање помош, семејството Калаго стапило во контакт со експерт кој го откри изворот на нејзините проблеми. Тоа е исклучително ретко нарушување наречено прогерија или Хачинсон – Гилфорд синдром.

Бидејќи проблемот започна за време на пандемијата, носев маска, па ми беше малку полесно. Не можам да се помирам со состојбата, се срамам да излегувам и затоа сè уште ја носам маската и не планирам да ја извадам. Соседите постојано ме прашуваат што ми се случило и едноставно не можам повеќе да одговорам на тие прашања. Ја изгубив мојата самодоверба и се плашам дека никогаш нема да можам да го вратам мојот вистински изглед, очајно одговорила тинејџерката.

Во моментов има околу 200 дијагностицирани случаи на прогерија во целиот свет. Сè уште нема лек за оваа болест, сè уште се истражува, истакнал д-р Џејмс Јанг – експертот кој ја идентификуваше болеста кај младата девојка.

Видео на денот