epa09274084 Cristiano Ronaldo (3-L) of Portugal celebrates with teammates after scoring the 3-0 lead during the UEFA EURO 2020 group F preliminary round soccer match between Hungary and Portugal in Budapest, Hungary, 15 June 2021. EPA-EFE/Laszlo Balogh / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Фудбалската репрезентација на Португалија  со триумф од 3.0 над Унгарија ја започна одбраната на титулата, а на теренот доминираше Кристијано Роналдо кој собори дури три рекорди.
Португалците дури во финишот го скршија отпорот на Унгарците кој можеа да гоказнат европскиот шампион за големите промашувања.

Во првото полувреме, Португалија имаше одлични шанси преку Диого Жота и Роналдо но, не ги реализира, а во второто полувреме иако имаше поголем посед на топката, европскиот шампион не беше премногу опасен за голот на Гулаши. Унгарците својата шанса ја гледаа преку контранападите, и од таква акција постигнаа гол во 80 минута преку Шон, но судијата Чакир го поништи поради офсајд.

Само четири минути подоцна Португалија поведе преку Гереро, а потоа на сцена стапи Кристијано Роналдо кој ги постигна двата гола и со тоа собори неколку рекорди.

Роналдо стана првиот играч кој настапи на пет европски првенства, стана фудбалер со највеќе настапи на ЕП или СП надминувајќи го Бастијан Швајнштајгер, а успеа да го помине и Мишел Платини на листата на најдобри стрелци во историјата на ЕП, доаѓајќи до бројката од 11 голови.