ВИДЕО: Еурофарм Пелистер триумфираше над Нексе во СЕХА лигата

фото: РК Еурофарм Пелистер

Во последниот натпревар од групната фаза во СЕХА – Газпром лигата, Еурофарм Пелистер го пречека Нексе во Битола и на крајот стигна до победа од 27:23 што му помогна да го обезбеди второто место во групата „А“.

На самиот почеток од натпреварот во салата „Боро Чурлевски“, Еурофарм Пелистер стекна водство од три гола разлика (4:1). Урбан Лесјак блескаше во првите 15 минути од воведното полувреме со седум одбрани, помагајќи му на својот тим да ја задржи предноста. Гоце Ојлески, Дарко Стевановиќ и Денис Василев го диктираа темпото во нападот. Видливо беше дека домаќините, со новиот главен тренер Александар Јовиќ, беа многу мотивирани и желни да го поправат впечатокот после елиминацијата од групната фаза во ЕХФ Европската лига.

После првото полувреме македонскиот вицешампион водеше со 14:11, а во вториот дел како клучна се покажа серијата од 4:0 за зголемување на позитивата на „плус седум“ (21:14).

Битолчани не им дозволија на Хрватите да се надеваат на пресврт, до крајот на средбата гостите само успеаја нешто да анулираат од негативата намалувајќи на само „минус“ четири гола (27:23).

Најефикасниот Денис Василев го заврши натпреварот со шест гола за Еурофарм Пелистер. Со оваа победа, Еурофарм Пелистер успеа да ја освои втората позиција во групата „А“ во која првото место ѝ припадна на српската Војводина, а третопласиран заврши Нексе.

– Одлична победа и одличен почеток на мојата нова кариера. Одигравме добар натпревар против одлична екипа и еден од најдобрите тренери во лигата, Бранко Тамше. Не игравме добра одбрана во првото полувреме, но со голема енергија и емоции направивме разлика. Нашите голмани одбранија многу важни удари, четири пенали и ни дадоа голема поддршка да победиме и да стигнеме до второто место од групата „А“ – рече тренерот на Еурофарм Пелистер, Александар Јовиќ по мечот со Нексе.

Голманите на Еурофарм Пелистер, Урбан Лесјак и Марко Кизиќ на денешниот меч собраа вкупно 18 одбрани.

– Би сакал да му честитам на Нексе за фер натпреварот. Бевме навистина мотивирани, и одигравме брилијантен меч против одлична екипа. Имавме поддршка од нашите навивачи и бевме навистина мотивирани. Не е лесно да се победи против тим како Нексе. Оваа победа ни дава голем мотив за следните натпревари во СЕХА – Газпром лигата и домашното првенство – изјави Кизиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот