Вечерва „Онлајн Евровизија“ ќе ги сплоти љубителите на добрата песна

Поради прогласувањето на пандемијата од опасноста од ширење на коронавирусот, откажани беа голем број музички настани во светот, меѓу кои и овогодишниот Избор за песна на Евровизија.

Сепак, токму на денот кога требаше да се одржи, организаторите на настанот на својата верна публика ќе ѝ овозможат двочасовно музичко задоволство, во кое претставниците на земјите што требаше да настапат на големата сцена, ќе пеат за своите фанови, но од своите домови.

Имено, денес во 21 часот, што претходно беше потврден термин за одржување на евровизиското финале, ќе се одржи ново алтернативно шоу насловено како „Eurovision: Europe Shine a Light“ и ќе се пренесува на МТВ.

Специјалното телевизиско шоу нема да има натпреварувачки карактер, но ќе им оддаде значајно признание на сите песни и учесници од 41 земја, колку што требаше да учествуваат на годинашната Евровизија.

Прочитајте и...  Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Веќе селектираните песни ќе бидат емитувани во фрагменти од 30 секунди, учесниците ќе бидат претставени низ кратки видеоразгледници, а ќе ги слушнеме и нивните пораки упатени до милионскиот аудиториум во Европа и во светот.

Настанот го организираат Европската радиодифузна унија и нејзините партнери од Холандија, НПО, НОС и АВРОТРОС.Нашиот претставник Васил Гарванлиев ќе настапи со неговата евровизиска нумера насловена „You“.

Инаку, Васил неодамна од својата родна Струмица, односно од познатиот струмички Баир, од каде што се гледа градот како на дланка, и преку Јутјуб-каналот на Изборот за песна на Евровизија имаше свој настап, кога ги интерпретираше своите топ три евровизиски песни.

Прочитај повеќе

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат