17.8 C
Скопје

Tag : онлајн

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Збогум чекање на шалтери, ќе се закажуваат венчавки онлајн!

Институциите нема веќе да ви бараат лична карта, извод од матична книга на родените или имотен лист кога ќе одите да вадите нови документи. Владата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Што поскоро во клупи, и од онлајн наставата има што да се научи

Михаило Донев
Дури 63 отсто од наставниците во одреден момент не можеле да остварат контакт со учениците за време на наставата на далечина, што е помала бројка...
Вести Македонија Слајдер

Денот на Европа 9 Мај и годинава се одбележува во екот на пандемијата, но со бројни онлајн активности

МИА Агенција
Денот на Европа 9 Мај и оваа втора година по ред се одбележува во екот на пандемијата на Ковид-19. Поради рестрикциите, во Брисел и годинава...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Скандал во католичко училиште: Наставник од Колумбија по онлајн час ги бакнувал градите на сопругата, учениците снимиле сè

Слободен печат
Учителот во католичкото училиште во Колумбија Рубен Дарио Парас е снимен во непријатна ситуација за време на повикот „Зум“ со неговите ученици. После онлајн часовите,...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Професор Џидров: Пандемијата не’ предизвика – универзитетите мора да ги прифатат предизвиците на новото време

Слободен печат
Пред 14 години кога почна Универзитетот „Гоце Делчев“, веднаш се почна со развивање на наши алатки за онлајн работење. Визијата која од почетокот ја имаше...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Дали „Јутјуб“ ќе развие опција за продажба на производи?

Слободен Печат
Изминативе години меѓу најгледаните видеа на „Јутјуб“ секако се оние кои вклучуваат отпакување и коментирање најразлични уреди и производи. Секако, со тоа се запознаени и...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Уставниот суд потврди: Бугарските пратеници можат да работат онлајн

Мирела Веселинова/Капитал
Уставот не забранува учество на пратеници на пленарните седници на Парламентот да се одржуваат преку Интернет под услови што ги смета парламентарното мнозинство – ова...
Вести Македонија Слајдер

И натаму отсуствуваат мерки за наставата со физичко присуство

Михаило Донев
Иако расте бројот на заразени во основните училишта, во Комисијата за заштита од заразни болести засега не размислуваат за заострување на рестриктивните мерки во однос...
Вести Македонија

Преку онлајн апликацијата попишани 45 755 граѓани

Слободен печат
До денеска попишани се 45 755 граѓани преку онлајн апликацијата на Државниот завод за статистика. Податокот, како што стои на нивната веб страницата, е заклучно...
Вести Култура

Најавени 20 поети на меѓународниот онлајн поетски фестивал „United World of Poetry”

МИА Агенција
Трето изданиe на  меѓународниот  онлајн поетски фестивал„United World of Poetry чиј организатор е македонскиот поет од Велес Игор Крајчев ќе се одржи вечер со почеток во 19 часот на You Tube каналот. Најавено е учество...