Tag : онлајн

Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат
Џ.К. Роулинг ги изненади обожавателите со објавата за нова книга за деца, која од вчера веќе се објавува во делови на нејзината веб-страница и е...
Вести Економија

ИТ фриленсерите од Македонија се барани во светот, гевгелискиот регион во голема мера зависи од Грците

Бојана Нојиќ
Државата е во рецесија, и претпоставките се дека ИТ инженерите имаат највеќе работа во моментов. -На почетокот имаше некои најави дека ќе се намалува работата,...
Спорт

Онлајн вежбање со фитнес инструктори во организација на Град Скопје секој ден во 19 часот

Слободен печат
Фитнес инструкторот и дипломиран професор по физичко образование, Даниел Трбогазов, денеска во Скопски агол зборуваше за онлајн вежбањето во услови кога се затворени фитнес центрите....
Вести Свет

Наставата во Кембриџ следната академска година ќе се одвива онлајн

Слободен печат
Универзитетот Кембриџ соопшти дека во следната учебна година сета настава ќе биде преку интернет поради пандемијата на коронавирус, јави ДПА. Британскиот универзитет соопшти дека очекува...
Забава Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Вечерва „Онлајн Евровизија“ ќе ги сплоти љубителите на добрата песна

Слободен печат
Поради прогласувањето на пандемијата од опасноста од ширење на коронавирусот, откажани беа голем број музички настани во светот, меѓу кои и овогодишниот Избор за песна...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Василева: Итна потреба за системска мобилизација на ресурси во борба родово базираното насилство

Слободен печат
Наместо традиционалниот слем на Прво па женско, годинава се организира онлајн ПичПрич на тема „Бркам работа“. Во живо приказни ќе раскажуваат пет фриленсерки што баш...
Вести Македонија

Илиева: „Надеж“ дава надеж и во време на Ковид-19

Слободен печат
Претседателката на Ц.С.И „Надеж“, Клара Илиева, во разговор за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за проектите и плановите на оваа невладина организација, која со...
Вести Култура

Мајските оперски вечери цела недела онлајн

Слободен печат
Ги одбележуваме Мајските оперски вечери годинава на поинаков начин, согласно со приликите, со надеж дека што поскоро ќе се вратиме на нашата сцена и зад...
Вести Македонија

Онлајн учество на Спасовски, Османи и Димитров на Самитот на ЕУ и Западен Балкан

Слободен печат
Премерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска преку видео-конференција ќе учествуваат на Самитот на...
Вести Македонија

ССНМ: Ги осудуваме онлајн нападите врз новинарите и бараме реација од институциите

Слободен печат
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги осудува онлајн нападите и заканите на социјалните мрежи врз колегата Мишко Иванов, како и зачестените напади...