Вакцините го спасија Бразил од црното сценарио да стане втора земја со 600.000 смртни случаи од Ковид-19

Ковид пациенти во Бразил / Фото: EPA-EFE/ANTONIO LACERDA

Бразил во петокот требаше да стане втората земја во светот која премина преку 600.000 смртни случаи од Ковид-19, темна пресвртница за владата која беше остро критикувана од здравствените експерти за лошо управување со појавата.

Сепак, земјата ги засили вакцинациите по бавниот почеток и постојат знаци дека инфекциите конечно се намалуваат. Повеќе од 70% од Бразилците ја примиле првата доза, во споредба со 65% во Соединетите држави, кои поминаа 600.000 смртни случаи во јуни.

„Стапката на отфрлање на вакцините е навистина ниска, ги прави љубоморни другите земји“, рече Александар Наиме Барбоса, професор по епидемиологија на државниот универзитет во Сао Паоло.

„Тоа е навистина важно за Бразил да ја спречи пандемијата“, додаде тој.

Бразил, исто така, се чини дека беше поштеден од најлошото досега поради делта сојот.

Смртните случаи се намалени за 80% од нивниот максимум од повеќе од 3.000 дневно во април, а Бразил веќе бележи еден од највисоките дневни биланси за жртви од коронавирусот во светот.

Министерството за здравство во четвртокот регистрираше 451 смртни случаи од Ковид-19, со што вкупниот број изнесува 599.810 од почетокот на пандемијата.

Извор: Ројтерс

Видео на денот