Ураганот Умберто засилен се приближува до Бермудските Острови

Ураганот Умберто денеска се засили во категорија три и се очекува да биде силен во наредните денови, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Умберто се наоѓа на околу 655 километри западно и југозападно од Бермудските Острови, со ветрови кои дуваат со 185 километри на час.

Се очекува ураганот да стигне до Бермудите вечерва или утре изутрина.

Тропска бура „Имелда” му се заканува на југоисточниот Тексас, како и на југозападна Луизијана во наредните денови. Се очекуваат поројни дождови и поплави, но надлежните метеоролози во Хјустон изјавуваат дека е добро што земјиштето е суво после летото.

Прочитајте и...  Битиќи: Владата ќе го најде најдоброто решение за етничкото вработување

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат