-4 C
Скопје

УНХЦР: Околу 100.000 бегалци во Тиграј ќе останат без храна

Речиси 100.000 еритрејски бегалци во етиопскиот регион Тиграј ќе останат без храна уште следната недела ако не запрат судирите и не се дозволи хуманитарна помош, соопшти денеска Агенцијата на Обединети навии за бегалци (УНХЦР).

УНХЦР наведува дека 96.000 еритрејски бегалци кои побегнаа во Етиопија пред десет години живеа во четири кампови во Тиграј.

Портпаролот на УНХЦР, Бабар Балоч истакна дека е потребен хуманитарен пристап до бегалците и оти ако тоа не се случи, тие од понеделник ќе останат без храна. Тој не прецизира кој го попречува пристапот до камповите, но наведе дека апелот се однесува и на етиописката армија и на бунтовниците од Народно ослободителниот фронт на Тиграј.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Дачиќ: Дијалогот меѓу власта и опозицијата не се желби и поздрави, мора да имате политика

Поврзани вести

Метео: Студено време со малку сонце, малку ветар и температури до 4 степени

Слободен печат

ЕВН Македонија: Дел од општините Карпош и Кисела вода денеска без струја

Слободен печат

„Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Слободен печат

Советник за национална безбедност на Бајден: Навални мора веднаш да биде ослободен

Слободен печат

„Пејпер мил“ труел и со „полабава“ дозвола

Југослава Дуковска

Ветото останува, на ред е отчетот за преговорите

Слободен печат

Остави Коментар