17.8 C
Скопје

Унгарија е прва во ЕУ по вакцинации, но и по жртви од ковид-19

Унгарија вакцинирала поголем дел од своето население од која било друга европска земја, покажуваат податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на заразни болести, но земјата сè уште е меѓу првите во светот по бројот на смртни случаи од Ковид-19.

Според Центарот, 21,6 отсто од луѓето во Унгарија примиле најмалку една доза од вакцина против Ковид-19. Сепак, масовното вакцинирање, кое вклучува и кинески и руски вакцини, не е во состојба да го забави ширењето на пандемијата.

На двонеделна основа, Унгарија има највисока стапка на смртност во светот ковид-19 по глава на жител, покажуваат податоците на американскиот универзитет Џонс Хопкинс. Од почетокот на пандемијата, од ковид-19 починале повеќе од 20.000 луѓе во земјата со помалку од 10 милиони жители.

Ова ја става Унгарија на трето место во светот по смртноста од Ковид-19 по глава на жител.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар