У21: Фудбалерите поразени од Србија и го загубија третото место на табелата

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година е поразена со 2:1 на гостувањето кај Србија во рамки на седмото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство 2023 година што ќе се игра во Романија и Грузија.

Со поразот, младите фудбалери го загубија третото место на табелата во групата Х токму од Србија која сега има 8 бода, два повеќе од избраниците на селекторот Драги Канатларовски.

Србите предводени од новиот селектор Горан Стевановиќ беа подобар противник во најголем дел од натпреварот и поведоа уште во деветтата минута со голот на Пантовиќ.

Србија победата ја завери во финишот од натпреварот, во 82 минута со голот на Јовиќ, а до крајот на натпреварот избраниците на Канатларовски во 83 минута успеаја да намалат на 2:1, резултат што на крајот се покажа како конечен.

Следниот натпревар за младите фудбалери ќе го играат на 29 март во Скопје кога ја пречекуваат селекцијата на Фарски Острови.