-4 C
Скопје

Тројца заболени од Ковид-19 во тетовско

На подрачјето на шестте тетовски општини Центарот за јавно здравје Тетово денеска регистрираше три нови случаи со коронавирус.

-Општина Тетово денес има два нови случаи со Ковид-19, а еден позитивен има во Општина Желино, изјави д-р Зорица Зафировска, специјализант по епидемиологија при Центар за јавно здравје во Тетово.

Тетовската полиција информираше дека за непочитување на мерките за заштита од пренесување на коронавирусот, односно неносење на заштитна маска за лице во текот на изминатото деноноќие, 18 лица добиле прекршочни платни налози, согласно член 6 од соодветната владина Уредба.

Извршени биле контроли на 220 луѓе со решенија од Државен санитарен и здравствен инспекторат, но без евиндентирани прекршоци.

Прочитајте и...  Од задутре кафулињата ќе работат до 21 часот

Поврзани вести

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Остави Коментар