Тројца Македонци во најдобриот странски состав во Хрватска (ФОТО)

Порталот „germanijak.hr“ подготви еден предбожиќен специјал, еден состав на најдобрите 11 странци кои оваа деценија беа, односно се дел од најдобрата хрватска фудбалска лига. Во овој избор се наоѓаат тројца македонски репрезентативвци, Илија Несторовски, Стефан Ристовски и Аријан Адеми.

Ристовски кој моментно ги брани боите на португалскиот клуб Спортинг Лисабон, своевремено беше еден од најдобрите играчи на Риека во сезоната 2016/17, екипата која дојде до двојна круна. Дојде на мала врата, но затоа веднаш стана најдобриот играч на лигата, а со самото тоа и најдобриот десен бек.

Адеми кој 2010 година ги брани боите на Динамо Загреб, станува збор за еден голем борец, вистински лидер и секој тренер би сакал да го има во своите редови.

Прочитајте и...  Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)
фото: Pixsell

Кој знае во кој правец ќе беше неговата кариера, доколку не беше двегодишната суспензија (во најдобрите години). Во секој случај, еден одличен играч од среднит ред, и „модрите“ сигурно ќе пронајдат негова замена во иднина.

И на крајот Несторовски кој поради финансиските малверзации во Палермо, минатото лето направи трансфер во Удинезе.

Вистинска „гол-машина“ чии перформанси беа причина за негова преселба во Италија. Три години се задржа во Првата хрватска лига реализирајќи неверојатни 74 голови.

Прочитај повеќе

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат

Чеферин: Ќе ја загубиме сезоната доколку нема фудбал до крајот на јуни!

Слободен печат

Џеко ќе добие сериозна конкуренција во нападот на Рома?

Слободен печат

Кристијано Роналдо се откажува од 3,8 милиони евра!

Слободен печат

Денот кога Македонија славеше над Белорусија со мајсториите на Пандев и Спировски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македа: Сега не е приоритет двомечот против Вардар! (ВИДЕО)

Слободен печат