Тричковски најдобар фудбалер во Кипар

Иван Тричковски одличната сезона во дресот на АЕК Ларнака ја круниса со признание за најдобар фудбалер во кипарскиот шампионат во избор на Кипарската фудбалска федерација, право на глас имаат тренерите на екипите.

Тричковски во дресот на АЕК Ларната настапи на 39 натпревари и постигна 24 голови, а доколку не беше повреден учинокот ќе беше уште подобар. Тој поради повреда на ребро ја заврши сезоната и веројатно ќе ги пропушти мечевите за македонската репрезентација на почетокот на јуни со Полска и со Австрија во Скопје.

Македонскиот репрезентативец со АЕК Ларнака настапи и во Лигата на Европа каде постигна шест гола и имаше шест асистенции. .

За најдобар тренер е избран тренерот на АПОЕЛ, Паоло Термецани, а најдобар дебитант е Матија Шпољариќ од Алки.

Прочитајте и...  Реал тргна по потписот со Камавинга

Прочитај повеќе

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат

Каква радост, тренерот на Фрајбург почна да ги „тепа“ сите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса со Луис Суарез против Мајорка и Трајковски!

Слободен печат

Бабунски „дрибла“ пелени, Македонецот наскоро на фудбалските терени! (ВИДЕО)

Слободен печат

Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Слободен печат

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Официјално: Пет замени и во италијанската Серија А

Слободен печат

Велкоски и соиграчите ја славеа титулата на улиците на Сараево! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонското младинско олимписко таеквондо во светскиот врв!

Слободен печат

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат