Три рецепти за забрзување на метаболизмот: Пробајте ги, навистина делуваат – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Три рецепти за забрзување на метаболизмот: Пробајте ги, навистина делуваат

Тие важат за „покренувачи“ на метаболизмот, а во сите клучна состојка е циметот.

Ако имате проблеми со запек, мрзливи црева, задржување на течност во телото или пак, лесно ви се таложат масти, овие рецепти ќе ви помогнат да се ослободите од проблемите.

Тие важат за „покренувачи“ на метаболизмот, а во сите клучна состојка е циметот.

Прв рецепт:

Едно јаболко исечете го на тенки парчиња. Прелијте со 300 мл зовриена, па оладена вода. Додадете лажичка цимет и оставете да отстои на ладно место два часа. Испијте пред спиење.

Рецептов ќе ви помогне да се ослободите од вишокот течности во телото, но и побрзо да согорите масти.

Втор рецепт:

Во една шолја кефир додадете една лажичка цимет и половина лажичка мелен ѓумбир. Ваквата мешавина пијте ја наутро и навечер.

Трет рецепт:

Сварете 300 мл зелен чај. Додадете лажичка цимет. Откако ќе се излади додадете мед. Пијте половина час пред ручекот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close