4 C
Скопје

Tag : метаболизам

Жена Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано

Д-р Горан Николов: Метаболизмот и брзата храна – виновници за дебелеење кај жените после 30-та година од животот

Слободен Печат
Во четвртата деценија жените се жалат на вишок килограми, поради што потполно треба да се избегне прејадувањето, земањето грицки, пецива, калорична и мрсна храна. Повеќето жени...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Намалете 5 сантиметри во обем за 7 дена: Нема подобар пијалок за слабеење од овој! (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Ако се борите со вишок килограми, мора да го пробате овој здрав пијалок. Овој рецепт го обиколи целиот свет, а сите што го пробале уверуваат...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонец во Бостон работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот

МИА Агенција
Педесетгодишниот Македонец Илија Дуковски е дел од тимот научници на Бостонскиот универзитет каде што периодов се работи на создавање компјутерски модели на метаболизмот и сличните...
Жена Магазин

Внимавајте со диетите: Метаболизмот е побавен со секој загубен килограм!

Слободен печат
Најтешко слабеат оние кои сакаат да „симнат“ малку килограми, поточно 2 – 3 килограми, а вежбањето туку не помага многу, тврдат истражувањата. Поточно, ако се...
Еспресо Здравје

Како да познаете дали имате брз метаболизам?

Слободен печат
Метаболизмот делумно зависи од генетските предиспозиции, но и од изборот на животен стил на личноста. Овој процес се одвива внатре во нас, практично е невидлив,...
Еспресо Здравје

Јапонска утринска диета – ефикасен начин за губење килограми

Слободен печат
Режимот на Хитоши Ватанбе се заснова на јадење банани за појадок и контролирање на количината на изедената храна во текот на денот. Се работи за...