„Трансфермаркт“: Вртоглаво скокна цената на Елмас! (ФОТО)

Со своите многу добри игри сега и во италијанскиот вицешампион предводен од славниот тренер Карло Анчелоти уште повеќе го привлекува вниманието.

Сеуште нема погодок за Наполи, но првиот гол сигурно ќе му даде уште поголема мотивација на еден од нашите најталентирани фудбалери.

Според „Трансфермаркт“ драстично скокна цената на нашиот интернационалец, неговата вредност сега изнесува 17 милиони евра.

принтскрин/Трансфермаркт

На оваа листа најскапи македонски фудбалери зад македонскиот фудбалски „Дијамант“ е Енис Барди (Леванте) кој вреди 15 милиони евра, а зад нив е играчот на Динамо Загреб, Аријан Адеми кој е проценет на шест милиони евра.

Пред три години, поточно 26 мај 2016 Елмас во дресот на Работнички вредеше „само“ 150.000 илјади евра на 16-годишна возраст.

Прочитајте и...  Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

На 12 февруари 2018 год. во дресот на турскиот гигант Фенербахче цената му беше половина милион евра на 18-годишна возраст. Минатиот месец наполни 20 години, а пред четири месеци, односно на 4 јуни како играч на Фенербахче вредеше 10 милиони евра.

Прочитај повеќе

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Слободен печат

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат